انتخاب نام شرکت چگونه است ؟

اولین و مهمترین قدم در فرآیند ثبت شرکت انتخاب نام شرکت می باشد.نام شرکت شناسنامه و هویت شرکت را تشکیل می دهد و اولین موردی که در چشم مخاطبان شما نمود دارد نام شرکت است.بسیاری از تجارت ها وجود دارند که بخاطر انتخاب نام نادرست به موفقیت نرسیده اند و بسیاری دیگر نام درست و صحیح درصد بزرگی از موفقیت آنها را تشکیل داده است.
اداره ثبت شرکت ها یک دستورالعمل یازده ماده ای را جهت انتخاب نام شرکت منتشر کرده است که این دستورالعمل را در  همین نوشتار میآوریم و به بررسی آن می پردازیم .

جدول تعیین نام شرکت

همانطور که  گفته شد یکی از مشکل ترین و مهم ترین مراحل در ثبت شرکت انتخاب نام شرکت می باشد در زیر جدولی تهیه کرده ام که با پر کردن آن شاید به نتیجه دلخواه جهت انتخاب نام شرکت تان برسید چون هر کدام از گزینه های زیر معیار انتخاب نام شرکت های بزرگ و موفق بوده است در هنگام پر کردن این جدول نام های بزرگ و موفق جلوی چشم شما رژه می روند.

به ترتیب مثلا نوع فعالیت تولید نان در اولین جدول سفید منطبق با خانه نوع فعالیت بنویسید

منظور از نام کلیدی نامی است که خیلی برای شما اهمیت دارد مثلا شخصی علاقه دارد حتما نام دلنشین خلیج پارس در نام شرکتش باشد و به ترتیب بقیه خانه ها را پر کنید و به سمت انتخاب نام مورد علاقه تان نزدیک تر شوید.


نوع فعالیتدرآمد مورد نظرنام های مورد علاقهنام های منطبق با فعالیت
 نام محله شما نام شهر شما نام افراد شرکت نام کلیدی
 نام کوه نام رودخانه نام خیابان چه دستگاهی درشغل شما کاربرد دارد
 چه خدمات ویژه ای انجام میدهیم چه عددی را دوت دارید به کدام شخصیت کارتنی علاقه دارید کدام فیلم را دوست دارید
 عدد مورد علاقه خدمات مخصوص چه افرادی است تولیدات شما را چه کسانی میخرند خیابانی که میخواهید در آن دفتر بزنید چه نام دارد
 تحصیلات با نام شرکت ارتباط دارد؟ میخواهید نام شرکت نمود فعالیت شما باشد؟ پسوند و پیشوند مهندسی تولیدی و غیره … پسوند و پیشوند شهرستان

 

 

 

 

 


تعاریف واژگان کلیدی برای انتخاب نام شرکت

  1.  شخص حقوقی : کلیه شرکت های تجاری و موسسات غیر تجاری موضوع مواد (20) و (584) قانون تجارت که نزد مرجع ثبت شرکت ها ثبت شده یا می شوند.
  2.  نام :عنوانی است که در ماده ای از اساسنامه اشخاص حقوقی که ثبت شده یا می شوند جهت شناسایی آنها قید گردیده و تعیین می گردد.
  3.  نام ثبت شده :نامی که در قالب یکی از انواع اشخاص حقوقی در مرجع ثبت شرکتها قبلا ثبت گردیده و یا شخصیت مذکور در شرف تاسیس بوده و مورد تایید قرار گرفته است .
  4.  نام پیشنهادی :نامی که متقاضی در هنگام تاسیس اشخاص حقوقی و یا تغییر نام اشخاص ثبت شده جهت تعیین نام به مرجع ثبت شرکت ها ارائه می دهد.
  5.  عین نام: نامی که در تلفظ و معنی با نامی که قبلا ثبت شده یکسان باشد مانند آریا گستر پاد
  6.  متجانس :کلمات همجنس که در ظاهر به یکدیگر شبیه بوده ولی در معنی مختلف باشند و دو کلمه متجانس را دو رکن جناس می گویند.
  7.  جناس تام :دو واژه که در تلفظ و نگارش یکی ،اما در معنی مختلف باشند (خویش و خویش ، گور و گور )
  8.  جناس ناقص حرکتی :یکسانی دو یا چند واژه در صامت ها (حروف) و اختلاف آن ها در مصوت های کوتاه(صداهای ّ ِ ُ)را گویند از قبیل مّلک و مِلک و مُلک)
  9.  جناس لفظی : هرگاه دو واژه در تلفظ و خواندن با یکدیگر یکسان اما در نگارش با هم متفاوت باشند از قبیل صبا و سبا ،خوار و خار ،تهرات و طهران ،فطرت و فترت
  10.  کلمات تو صیفی :کلماتی هستند که بتوانند در حالت تفضیلی یا عالی قرار گیرند و اسم را توصیف کنند از قبیل :برتر ،برترین ،نو ،اصل ، نوین و……

انتخاب نام شرکت ونکاتی چند در مورد دستورالعمل 11 ماده ای

انتخاب نام شرکت ها نکاتی چند در مورد دستورالعمل 11 ماده ای  توضیحی تکمیلی در مورد ماده(3) بعضی نام ها که یادآور فعالیت های خاص یا حساس می باشد،احتیاج به مجوز دارند:

مثلا اگر در انتخاب نام شرکت ترکیب فنی و مهندسی ذکر شده باشد متقاضی باید یک مدرک مهندسی ضمیمه مدارک ارسالی به اداره ثبت شرکت ها بنماید،اگر نام شرکت یادآورنده خرید و فروش مسکن یا خودرو باشد باید مجوز مربوطه را از مرجع ذیصلاح اخذ شود.
مثال های دیگر که می شود در اینجا آورد در مورد صرافی ها ،بانک ها، موسسات مالی،موسسه حقوقی، پلیس،امنیت و ….
توضیحی تکمیلی در مورد ماده(4) در صورتی که مدت نام شرکت منقضی شد که طبق دستورالعمل اجرایی جهت سهامی خاص سه ماه و سهامی عام شش ماه می باشد اگر مدارک از طریق پست ارسال نشده باشد دوباره همان نام را در قسمت درخواست پیشنهاد داده و شماره پیگیری قبلی را که منجر به تایید شده ذکر میکنیم و اگر مدارک ارسال شده باشد تقاضای رد داده و دوباره با همان نام با ذکر شماره پیگیری قبلی تقاضای ثبت مجدد می دهیم.
توضیحی تکمیلی در مورد ماده (6) ذکر این نکته خالی از لطف نیست که نام ایرانیان به عنوان پسوند ویا پیشوند قابل ثبت می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید